Právě si prohlížíte Jak vybrat čelovku?

Jak vybrat čelovku?

Existuje hodně věcí, které je při výběru čelovky potřeba zohlednit. V tomto článku vás s nimi seznámíme a poradíme s výběrem. Nikdo totiž nechce kupovat zajíce v pytli.

Výkon (světelný tok)

Dáte nám jistě za pravdu, že nejdůležitějším parametrem při rozhodování, jak vybrat čelovku, je její výkon. Každý chce ve tmě vidět co nejdál a ideálně i kolem sebe.

Výkon čelovky měříme pomocí světelného toku. Jednoduše řečeno nám udává, kolik fotonů proteče čelovkou ven za určitou dobu. Tento parametr se měří v Lumenech (Lm). Čím více Lumenů svítilna má, tím více světla vyzáří.

Nejvyšší poměr výkon/výdrž podávají čelové svítilny s technologií LED, konkrétně pak s LED čipy Cree.

Tvar světla

Důležitou roli hraje také tvar světla. Čím je světelný kužel užší, tím čelovka dosvítí do větší vzdálenosti. A to při stejném světelném toku.

Při jakých aktivitách budete čelovku nejvíce potřebovat? Na tuto otázku si musí při výběru spolehlivé svítilny odpovědět každý sám, protože tvar světla přímo souvisí s jejím plánovaným využitím.

Pokud chcete vidět hlavně do dálky, nebo se pohybujete rychle (kolo), pak pro vás bude lepší užší kužel, který dál dosvítí.

Naopak pokud je vaší prioritou vidět kolem sebe při pomalejším pohybu, pak zvolte širší kužel. Na úkor svícení do dálky získáte slušný periferní rozhled.

Důležitým prvkem je nastavení úhlu, kam světlo míří. Podle vašich preferencí si nasměrujete světlo nahoru či dolů.

Proč ne pohyblivou optiku?

Některé svítilny nabízejí tzv. zoom – tvar světla lze měnit ručně. I když se to na první pohled může zdát jako výhoda, většinou platí, že pokud se něco může pokazit, tak se to pokazí. A pohyblivé části jsou k tomu nejnáchylnější. Nevýhody pohyblivé optiky se navíc projeví v nedostatečné odolnosti vůči vodě a nárazům.

Vodotěsnost a odolnost

I když čelovku budete používat jen v suchém prostředí, je dobré, aby byla voděodolná a ideálně i vodotěsná. Každý se časem dostane do styku s vlhkostí či vodou, a proto je potřeba, aby svítilna vydržela v jakýchkoliv podmínkách. Pro ty, kteří používají svítilnu na kolo, běhání, rybaření, speleologii či jiné outdoorové aktivity, je vodotěsnost nutností.

Stejně tak by měla být čelovka dostatečně odolná, a to proti poškrábání i nárazu. Aby vydržela každý pád, je potřeba kvalitního materiálu. Ideálně se vyhněte plastům a raději zvolte konstrukci z lehkého hliníku nebo kovových slitin.

Konstrukce

Konstrukce má vliv hned na několik věcí. Určitě znáte čelovky, u kterých se baterie vkládají zvlášť v zátylku a dopředu k reflektoru vedou dráty. Výhodou je, že se čelovka při vysokém výkonu tolik nezahřívá. Na druhou stranu je to často velmi nepraktické kvůli velikosti, hmotnosti a riziku poškození.

U druhého typu, kde se vkládají baterie přímo do těla, se svítilny sice více zahřívají, ale jejich výhody, ať už se jedná o kompaktnost, odolnost nebo vodotěsnost, však značně převyšují.

Pokud svítilnu používáte na běhání, oceníte také její nízkou hmotnost. Maximální hmotnost, včetně příslušenství, by neměla překročit 150 gramů.

Výdrž

Výkonná LED svítilna je vám k ničemu, pokud se baterie brzy vybije. To ovlivňuje jednak zvolený režim, čip, ale i samotná baterie. Kvalitní čelovka by vám měla spolehlivě svítit v každé situaci a nenechat vás v nouzi a tmě na holičkách.

Režimy

Ideální čelovka musí mít několik výkonnostních režimů. Základem jsou alespoň tři režimy svícení. Vysoký, pokud chcete vidět do dálky. Střední pro běžné použití a nouzový, který vydrží dlouho svítit, i když už baterie jede z posledního. Nadstandardem jsou další režimy a jejich programovatelnost.

Nikdy nevíte, do jakých situací se s čelovkou dostanete, a proto také doporučujeme, aby měla SOS režim. Ten bývá většinou v podobě blikání.

Výhodou je, pokud si režimy můžete naprogramovat podle vlastní potřeby.

Baterie

V dnešní době jsou nejlepší volbou Li-ion akumulátory. Baterie by měla mít co největší kapacitu (pozor na ty neoriginální s nereálnou kapacitou) a ideálně by měla být nabíjecí. Kapacita je určena veličinou mAh. U dobíjecích baterií typu 18650 to je cca 3500 mAh.

Výhodou je, pokud čelovka nemá svůj integrovaný akumulátor, který se ničím nedá nahradit a vyměnit. Vždy je praktičtější používat standardizované velikosti baterií, ať už jsou to tužkové nebo 18650. Dají se snadno vyměnit při vybití i pořídit nové.

Nutností jsou baterie s chráněným obvodem, které vám zajistí správné fungování, životnost i bezpečné používání.

Poslední věcí, kterou je třeba u baterií a výdrže zmínit, je kolísání výkonu při vybíjení baterie. Zde je to na vás. Jeden tábor upřednostňuje průběžně klesající výkon, zatímco druhý preferuje konstantní výkon a indikátor baterie. Čelovka svítí stále stejně a při nízké úrovně baterie se přepne do nižšího režimu. Stav baterie se dá kdykoliv zjistit pomocí indikátoru.

Ovládání

Čelovka by se měla ovládat jednoduše. Ideálně jedním tlačítkem a tak, abyste hned dosáhli požadovaného režimu. Stejně tak by mělo být možné snadno zjistit stav baterie.

Programování už většinou nemusí být tak jednoduché, ale je dobré pokud tuto možnost máte.

Barva světla (teplota)

Výběr světelné teploty většinou záleží na osobní preferenci. Někomu se líbí odstíny více do tepla, jinému studenější. Neutrálním tónem bílého světla nic nezkazíte. Barva světla, neboli teplota světla, se udává v Kelvinech. Pro nízké hodnoty je charakteristická teplá barva do žluta až do červena. U vyšších hodnot jsou to odstíny modré. Přirozená neutrální bílá je kolem 4500 K.

Na co si dát pozor?

Nekupujte si každý rok novou čelovku a raději zainvestujte do kvalitní výbavy. Doporučujeme se vyhnout levným čínským čelovkám, které nabízejí nereálné výkony a výdrž. Tyto parametry nebývají pravdivé ani technicky uskutečnitelné.

Pozor si také dejte na výběr baterie. Vždy je lepší kupovat originální akumulátory. Levné nechráněné baterie mohou svítilnu poškodit a (stejně jako výše zmíněné čelovky) disponují nereálnými hodnotami.

Proč vybrat čelovku Zebralight?

Vezměme si to postupně. Zde je seznam některých argumentů, proč zvolit právě čelovku značky ZebraLight:

  • vysoký světelný tok (1358 až 1616 Lm),
  • dostupné ve třech variantách tvaru světla,
  • otáčení světla do libovolného směru nahoru-dolů,
  • kompaktní hliníková konstrukce,
  • vodotěsnost a odolnost podle normy IP68,
  • napájení na vyměnitelné baterie 18650,
  • dlouhý chod (v nouzovém režimu měsíce),
  • tři programovatelné úrovně a nouzový režim,
  • snadné ovládání,
  • dostupné ve čtyřech variantách barvy světla.

Všechny varianty čelovek máme skladem, a to včetně originálních baterií a příslušenství.

Abyste se v našich svítilnách lépe zorientovali, máme pro vás článek Jak se vyznat v čelovkách Zebralight.

Stále nevíte, jakou čelovku zvolit? Neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám s výběrem poradíme.

Napsat komentář