Teplota světla a její vliv na kvalitní spánek

Aniž si to uvědomujeme, naše tělo funguje podle přesných biologických hodin. Jedná se o tzv. cirkadiánní rytmus. Ve zkratce to znamená, že jsme dlouhodobě navyklí určitému režimu střídání spánku a bdění.

Za tento naučený režim vděčíme návykům (které si můžeme vylepšit nebo zhoršit), ale i evoluci. A právě kvůli ní hraje barva světla důležitou roli při spánku.

Jak to funguje?

Nejprve troška dějepisu. Naše historie sahá milióny let zpět, ale až během posledních staletí jsme si uvykli na svícení umělým světlem. Lépe řečeno na jeho používání během noci. Naši předkové ale v minulosti toto světlo neměli, a když už, tak to byl oheň.

„Spánek je pro člověka totéž co natahování pro hodinky.“

Arthur Schopenhauer

Naše těla jsou odedávna koktejly hormonů, které reagují na různé podněty. V našem případě je podnětem světlo. Jsme zvyklí, že Slunce po celou naší historii vychází a zapadá v určitou dobu. Přes den je vysoko nad obzorem a teplotu světla vnímáme jako studenější. Naopak, když zapadá, vlnové délky se průchodem atmosférou zkracují a barva světla přechází do teplejších odstínů.

Spektrum odstínů světla od teplých po studené

A právě v okamžiku, kdy oči vidí tyto změny, začne mozek (konkrétně žláza šišinka) vyplavovat hormon melatonin. Ten je z velké části zodpovědný za kvalitu spánku a navozuje pocit únavy. Používáním studeného světla (např. mobil, televize…) po západu Slunce, narušujeme svůj cirkadiánní rytmus. Jako bychom tělu říkali, že ještě není čas jít spát. Odsouváme vyplavování melatoninu, a tím oddalujeme spánek a zhoršujeme jeho kvalitu.

Tipy na zdravý spánek

Spánek je alfou a omegou při běžném fungování těla i mozku. Jeho kvalita umocňuje všechny naše činnosti od imunity po kreativitu. Zde je několik rad na zlepšení spánku:

  • Nepoužívejte studená LED světla či zářivky, namísto nich jsou lepší klasické žárovky
  • Před spaním nesledujte televizi ani mobil, ale raději si něco přečtěte
  • Choďte spát pravidelně a také tak vstávejte
  • V ložnici mějte tmu a nepoužívejte elektroniku
  • Nepoužívejte prášky na spaní

Pokud trpíte špatným spánkem doporučujeme čelovku s teplejším odstínem. Na našem eshopu jsou to čelovky Zebralight s teplotou 4000 Kelvinů. Naopak studené odstíny 5700 Kelvinů jsou pro ty, kteří chtějí být čilí i během noční tmy.

Dobrou noc!


Zdroje

  • Light, Sleep, and Circadian Rhythms: Together Againdostupné zde
  • Exposure to Room Light before Bedtime Suppresses Melatonin Onset and Shortens Melatonin Duration in Humansdostupné zde
  • Non-Visual Effects of Light on Melatonin, Alertness and Cognitive Performance: Can Blue-Enriched Light Keep Us Alert? dostupné zde

Komentáře: 1

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Zavřít Menu
×

Košík